| anonim_4396 a întrebat:

Stiti cumva care este taxa pentru desfacerea cununii religioase in cazul unui divort? Si daca trebuie mers inainte de pronuntarea in tribunal sau dupa? Si iarasi o intrebare - - este obligatoriu sa mergem la acelasi preot care ne-a cununat sau se poate alege altul? Intreb asta pentru ca noi ne-am mutat in alt oras si ar fi cam complicat sa batem acum 600 de km ca sa ne spovedim si alte alea, plus ca nu sunt sigur daca ala care ne-a invartit in jurul mesei atunci mai e in functie acum...
Si nici nu are cont pe facebuc ca sa ma pot documenta...
In fine...
Deci?

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Îmi pare rău că treci prin divorț. Cred ca nu e ușor.

| ania a răspuns:

Cum adică să te spovedești? Mergi să te spovedești atunci când vrei să mărturisești păcatele și să renunți la ele nu când tocmai te pregătești să comiți unul major, adică să încalci promisiunea pe care ai făcut-o la cununie. Dacă tocmai v-au trecut sentimentele să știi că așa sunt sentimentele, trecătoare și dacă veți avea alte relații sau vă veți recăsători și alea vor trece și cel mai ușor poți construi o relație bună la prima căsătorie.Mulți regretă că nu au luptat pentru prima relație în loc să piardă vremea cu curtări și despărțiri repetate. Orice căsătorie îl are ca satana ca dușman care vrea să distrugă tot ce e creator de viață, de aceea deși amândoi ar vrea să fie bine percepi că ceva rău inervine între cei doi.
Mai bine discutați cu o familie de prieteni care se înțeleg bine și sunt căsătoriți demult.Îmi place cum definea cineva dragostea-înseamnă decizia zilnică să rămâi lângă cuvântul pe care ți l-ai dat. Faptul că te poți simți atras și de alte persoane și după ce te căsătorești nu e semn că nu mai iubești, că trebuie să divorțezi ci că ai un corp care funcționează normal.Dar mai ai și o minte, conșțiință, daruri de la Dumnezeu cu care poți lua decizii bune și puterea de a rămâne lîngă ele o viață întreagă, alegând să îndepărtezi ispitele.

| Violleta2022 a răspuns:

Biserica nu desface casatorii, nu exista asa ceva!

| KodrutZ a răspuns (pentru Violleta2022):

Daca platesti destul, iti desfac si nodul gordian. Bou e ala care da, nu ala care cere.

| milan9 a răspuns:

O idee buna happy Trebuia sa se tina de ei sa-i catehizeze 24 din 24 pentru a nu ajunge la divort... happy

| TrăieşteClipa a răspuns:

Ar trebui sa-ti dea inapoi banii pe care i-ai platit la cununie.
Tot tu trebuie sa platesti?

| raluk27 a răspuns:

Nu vad ce importanță are desfacerea cununiei religioase, daca legal vorbind s-a pronunțat divortul?
Si oricum, nu există nicio taxa pentru că niciun preot nu ar face asa ceva. Ce Dumnezeu a unit, omul sa nu desparta, remember? Ca fapt divers, Biserica nu accepta divortul.
Doar daca apelezi la mama Omida.

| KodrutZ a răspuns (pentru raluk27):

Mdah, un crestin tipic asta cu intrebarea. S-a dus la slujba aia de cununie, i-a intrat pe ureche, i-a iesit pe alta.