| Marinescu_Marius_1986 a întrebat:

Am o intrebare.
Daca un tata plateste pensie alimentara in contul mamei, poate schimba si transfera banii intr-un cont special pentru copil de 10 ani, fara ca mama sa poata beneficia de acei bani?
Divortul si pensia alimentara s-au stabilit la notar, nu la un tribunal.

Va multumesc

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca minorul domiciliaza la mama atunci nu poate solicita depunerea banilor in cont, destinatia pensiei alimentare este pentru intretinerea copilului si mama are nevoie de acesti bani.

| minrest a răspuns:

Pai pensia se plateste mamei, ca sa poata creste copilul. Tu ai vrea ca mama sa se chinuie singura cu cheltuielile cresterii copilului, ca nu cumva sa ii ramana vreo zece lei. Stai linistit, nu ii ramane nimic, cheltuieste si tot ce castiga ea.

| Marinescu_Marius_1986 explică (pentru minrest):

Nu e vorba de mine. Eu locuiesc cu o femeie care trece prin situatia aceasta.
Vrem sa stim daca mergem la un avocat sau nu.

| minrest a răspuns (pentru Marinescu_Marius_1986):

Cred ca instanta ii va da dreptate femeii. Succes.

| radummm a răspuns:

Scopul pensiei alimentare este acela de a contribui la cresterea copilului pana la varsta de 18 ani, ceea ce poti face e sa faci un cont separat la care sa aiba acces doar copilul tau de la o anumita varsta. Pe alta cale tu trebuie sa demonstrezi ca mama beneficiaza de acei bani, cel mai bine ar fi sa vb cu un avocat desi din pct meu de vedere iti v a fi ft greu sa controlezi acei bani.