| Mariobmb a întrebat:

Buna ziua, as dori să știu dacă am nevoie de tatăl meu pentru a merge la starea civila sa depun declarația de recunoaștere că fiind fiul lui și să-i port numele, el va fi la munca și aș dori să o rezolv. Nu sunt minor, actele au fost făcute la notar, trebuiesc doar depuse, mulțumesc frumos

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti merge singur sa depui actele.

| Ronnix a răspuns:

Bună ziua!

Pentru a depune o declarație de recunoaștere a filiației la starea civilă și pentru a-i adopta numele tatălui dumneavoastră, în general nu este necesară prezența tatălui dumneavoastră la depunerea documentelor.

Dacă actele au fost deja făcute la notar, puteți merge la starea civilă cu acele documente și cu actul dumneavoastră de identitate pentru a depune declarația de recunoaștere a filiației. Este posibil să fie necesar să completați și să semnați un formular de declarație la starea civilă.

În orice caz, vă recomand să verificați cu starea civilă din zona dumneavoastră, deoarece procedurile pot varia ușor în funcție de locație și de circumstanțe individuale.

| ReddY25 a răspuns:

Poți doar tu