| Oancea_Mihaela_1985 a întrebat:

As vrea sa intreb daca stie cineva daca s-a aprobat proiectul de Lege pentru prevenirea şi combaterea spălării banilor şi finanţării terorismului.Va multumesc

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista o asemenea lege si in prezent, este L. nr.656/2002.
Exista un proiect de lege prin care sa fie micsorata suma care trebuie raportata, de la peste 10.000 euro (cat este in prezent) la 2.000 euro si acesta inca nu a fost adoptat. Va trebui adoptat de Parlament, apoi promulgat de Presedinte si publicat in M.Of., abia apoi o sa fie legea in vigoare.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De la aparitia unei idei pana la votarea si promulgarea ei ca si lege dureaza luni de zile. Legea e abia in faza de propunere