| Robert671 a întrebat:

Stie cineva daca s-a aprobat noua lege "Fără mașini puternice pentru începători"?

Răspuns Câştigător
| sdws77 a răspuns:

Nu s-a aprobat nimic. Momentan e doar unul din miile de proiecte tâmpite propuse de iubiții noștri guvernanți.

Știu și eu că știrile au titluri șoc, clickbait, dar dacă citești articolul nu zice nicăieri că s-ar fi aprobat

| Violleta2022 a răspuns (pentru sdws77):

Nu-i nici un proiect tampit, ci unul foarte real si adevarat, odata ce occidentul are de o viata impusa aceasta lege, ca soferii incepatori sa nu aiba dreptul sa sofeze masini puternice, fiindca nu stiu si nu au experinta la sofat ca sa poate sa constientizeze cum sa stapanesca o masina puternica.
Daca americanii, australienii si canadienii au deja aceasta lege, care functioneaza de cel putin 30 de ani, cel putin de atatia ani o stiue eu, cu siguranta ar putea fi implementata si in Romania, unde sunt destui copii inconstienti, care isi cumpara masini mari si puternice si fac accidente mortale cu ele.

Ar mai trebuii sa se introduca si pastrarea semnului de incepator in geam, timp de 3 ani de zile, asa cum este in occident, ca sa-l limiteze pe incepator sa sofeze sub 100k/ora si totodata sa-l protejeze de accidente mortale.

| sdws77 a răspuns (pentru Violleta2022):

Păi este o propunere tâmpită din multe puncte de vedere. In primul rand, demarajul mașinii depinde de muuulți alți factori care n-au legătură cu dilema celor 100 cai. De exemplu o mașină mică, Citroen Saxo care cântărește 950 kg și are 100 cai - piticania aia fuge semnificativ mai tare decât un Mercedes mai vechi care are 122 cai și cântărește aproape 1.5 tone... În al doilea rând, și un Logan 1.4 75 cai face prăpăd dacă are 70+ km/h în momentul impactului, și crede-mă că nu e deloc greu să ajungi la 70 km/h dacă o calci la podea și schimbi la 5000 rpm. Părerea mea, dacă ești suficient de prost o să faci accidente mortale și cu un Matiz de 50 cp.

Pe vremea lui Ceaușescu, toate mașinile erau lente și tot se produceau accidente grave sau mortale uneori, fie ei începători sau nu. Bine, și mașinile erau nesigure la impact dar nu aia e ideea. Mie personal nu mi se pare o soluție eficientă limitarea asta la 100 cai

| Violleta2022 a răspuns (pentru sdws77):

Atentie, vezi ca nu ai inteles ce ai citit!
Nu am spus nicaieri "masina mare", ci puternica!
Nu-i nici o tampenie, ca masinile sport sunt excluse pentru incepatori, tocmai pentru ca au motor puternic.
Nu am vorbit nicaieri de masinile de pe vremea lui ceasusescu, eu vorbesc de masinile actuale, in spcial cele din occident unde traim de peste 30 de ani, ca sunt aceste limitari legale inca de pe vremea cand fii-miu si-a luat permisul si a fost nevoit sa stea cu smenul incepatorului in geam 3 ani si masina cu putere limitata.
Pe vremea lui ceausescu erau infinit mai putine accidente, fiindca erau in primul rand putine masini, apoi in weekend, nu s egasea benzina si apoi, in weekend circulau numai jumatate din ele, deoarece era lege sa circule un weeekdn cele care au numere cu sot si weekendul urmator, cele fara sot.
Mie personal mi se pare o solutie extraordinara, sa-i limitam pe copii teribilisti sa mai puna mana pe masini tari, macar pana invata sa sofeze si au reflexe bune, ca mor prea multi tineri, pe soselele tarii.

17 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Raspunsul e da. Dar mai este pana la 1 ianuarie 2024, cand va intra in vigoare.

| Robert671 explică (pentru dullcat):

Deci trebuie sa-mi iau alta masina.

| dullcat a răspuns (pentru Robert671):

Mna, asta e.Nu-i capat de lume.

| Robert671 explică (pentru dullcat):

Stii cumva niste modele de masini cu 100 de cai?

| dullcat a răspuns (pentru Robert671):

Nu, nu ma pasioneaza.

| ClaRa91 a răspuns (pentru Robert671):

Dar unde crezi ca vei merge cu asa masina? Pe ce sosele?

| suntserios a răspuns (pentru Robert671):

Dullcat își bate joc de tine și te dezinformează grav.
Nu exista nicio astfel de lege votată. Doar s-a vorbit de o propunere legislativă.

| suntserios a răspuns (pentru Robert671):

La fel și Violetta cu semnele de începător

| goguPatent a răspuns (pentru dullcat):

De ce îi scrii omului asemenea minciuna?

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru Robert671):

In general toate motoarele 1.0-1.4 MPI de la orice marca se incadreaza aici ( exceptie hyundai si kia 1.4 mpi ce are 109cp), golf 5 1.9 tdi 90cp, kia-hyundai 1.6 diesel 90cp, focus 1.6 tdci 90cp, 1.4 tdi 70-80cp, etc etc.
Eu zic ca exista optiuni si sub 100cp ce sunt decente de inceput.

| ReddY25 a răspuns:

Mai e pana atunci

| GeorgeCazan a răspuns:

E doar propunere legislativă. Până va ajunge în parlament, până vine Johanis din vacanță să semneze și mai urmează și niște alegeri, eu zic să stai liniștit, că nu ajunge lege curând.

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Nu s-a aprobat si n-o sa se aprobeze niciodata si hai sa-ti zic de ce, UDMR e partid de unguri si copii deputatilor, parlamentarilor, senatorilor, sunt tineri si conduc masini de peste 100cp, tu crezi ca lor le convine ca, copii lor sa conduca logane sau alte putregaie de masini sub 100 cai? Nu. Daca se aprobeaza ar trebui sa se interzica si Categoria C la 18 ani ca le vin camioane de 500 cp pustanilor care nu-s in stare sa faca o garare cu spatele cum trebuie si cu incarcatura de 40 tone, eu zic ca asta e o propunere mai grava decat limitarea la 100 cai a incepatorilor, mai bine sa se interzica tractiunea spate la incepatori decat 100 cai pentru ca majoritatea masinilor de pe strada au peste 100 cai realist vorbind.

| Mariavale7 a răspuns:

Vad multi care isi dau cu părerea, accident poți face cu orice mașina nu doar cu cele puternice.
Dacă nu va permiteți sa cumpărați una normal ca este pe placul vostru aceasta lege, din fericire sunt exclusă din punctul asta de vedere.
Dar vreau sa va spun ca este o idiotenie, cei care vor lua permisul și isi permit o mașina buna sau sunt pasionați nu își doresc sa conducă o conserva ruginita.
Legea asta nu va exista, nici acum și nici in viitorul apropiat.