| Kraxy a întrebat:

Buna ziua!
Astazi am avut un incident rutier, in care am lovit portiera deschisa a unei doamne stationata pe marginea drumului. Portiera era deschisa si ocupa jumatate din banda 1 de mers.
Eu nu am observat nimic cand ma uitam in fata si am vrut sa schimb banda, sa trec pe cea din stanga. M-am uitat cateva secunde in oglinda pentru a ma asigura si abia cand imi indrept privirea in fata vad portiera acelei masini larg deschisa. Am apucat sa-mi trag putin masina spre stanga, dar n-a fost destul. Mi-a cazut oglinda si usa e indoita destul de bine, precum si a celeilalte doamne. Dansa a spus ca s-a urcat in masina, nu venea nimeni, iar dupa ce s-a urcat, a lasat usa deschisa ca ii era cald si dintr-o data am aparut si am lovit-o. Cine e de vina in aceasta situatie? Mi-a cerut asigurarea, dar am refuzat sa o dau din motiv ca nu ma consider vinovat.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Art. 145. -
Se interzice conducătorului de autovehicul și pasagerilor ca în timpul opririi sau staționării să deschidă ori să lase deschise ușile acestuia sau să coboare fără să se asigure că nu creează un pericol pentru circulație.

In principiu respectiva e cam vinovata.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt de parere ca ambii sunteti vinovati de producerea incidentului.
In orice caz trebuie sa raportati incidentul politiei rutiere si apoi o sa aflati exact ce decizie se va lua: culpa comuna sau numai a unuia dintre voi.

| mihai69 a răspuns:

Amândoi.

| Crackman a răspuns:

Pai iti dai seama ca mergi la politie sa decidă ei ( nu merge aparent cu intelegerea) asa ca tu ai drept de gastig în toată situația
Data viitoare vezi și tu de o mașină ca martor la incident

| Digikey a răspuns:

Poti sa spui ca ea a deshis portiera si te-a luat prin surprindere.Vina este a ei in totalitate.
Accidentul trebuie declarat la politie in 24h sau ramai fara permis 30 zile.

| Kalto a răspuns:

Ea e de vina ca a deschis portiera fara sa se asigure. Daca o tine juma de ora asa tot neasigurare din partea ei se cheama, stai linistit ca nu o sa faca nimic, doar stie ca ea e de vina.