| AngelOfMusic a întrebat:

Autorizatia de construire este acelasi lucru cu actul de proprietate?
Situatia e asta: doua persoane EL si EA divortati cu ani in urma, care au continuat sa locuiasca impreuna, fara vreun partaj, au hotarat intr-un final sa vanda bunul comun, un apartament cu doua camere, iar cu banii rezultati din vanzarea apartamentului sa construiasca o casa pe terenul LUI. Ce drept are EA asupra casei in acest caz? Mai exact care este actul definitiv care atesta proprietarii? Aceasta autorizatie de construire are vreo relevanta? Pentru ca e pe numele LUI. Exista vreo sansa, ca in urma unei separari, EA sa ramane pe drumuri, desi a contribuit cu 50% la ridicarea casei, cu banii rezultati din jumatatea ei de apartament? Va rog frumos sa-mi raspunda doar persoanele in cunostiinta de cauza. Multumesc happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Femeia are dreptul sa fie despagubita cu suma(actualizata) cu care a contribuit la constructia casei. Autorizatia de construire nu este titlu de proprietate, doar dovedeste ca a construit casa. De altfel, terenul fiind numai proprietatea barbatului, nici nu se putea elibera autorizatia si pe numele femeii, deoarece nu erau casatoriti. Cu cat a contribuit la construirea casei, daca partile nu se inteleg amiabil ori barbatul nu recunoaste, femeia va trebui sa probeze(cu acte, martori, expertiza etc) in procesul ce va avea loc. Va ramane pe drumuri daca va pierde procesul. Numai bine!

| regis a răspuns (pentru Ioandelasal):

Raspunsul este corect, mai putin propozitia "Autorizatia de construire (...) doar dovedeste ca a construit casa." Autorizatia de construire nu dovedeste nimic. Ea este doar o aprobare pentru a construi pe acel teren, respectand proiectul si restul documentatiei in baza caruia s-a eliberat. Omul poate alege daca si construieste sau nu, deci nu dovedeste absolut nimic.

| Ioandelasal a răspuns (pentru regis):

Observatie corecta, trebuia sa adaug si procesul verbal de receptie finala, in baza acestor acte se poate intabula casa in CF.

5 răspunsuri:
| dana85 a răspuns:

Actul care atesta dreptul de proprietate este contractul, autorizatia de construire iti da dreptul de a inalta o casa pe acel teren. Toate drepturile asupra unui imobil se probeaza cu acte chitante, contracte.

| CasaSiDesign a răspuns:

Autorizatia de construire nu este acelasi lucru cu actul de proprietate.
Mai multe detalii gasiti aici http://www.casasidesign.ro/autorizatia-de-construire.html

| AngelOfMusic explică:

Multumesc frumos tuturor pentru raspunsuri!