| Evelinmariaa a întrebat:

Care ar fi pensia unei persoane de 48 de ani care vrea sa iasă la pensie anticipat? Menționez că are o vechime în muncă de 16 ani, în domeniul comerțului.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Desi ar putea sa ti se para o gluma sau o jignire iti spun ca nu este, pensia in cazul expus ar fi ZERO, nu se poate iesi la pensie anticipata la varsta de 48 de ani.
Singura pensie posibila la aceasta varsta ar fi pensia de invaliditate, daca persoana indeplineste conditiile pentru aceasta pensie, respectiv sa fie incadrata intr-un grad de invaliditate.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pensia minima in 2020 este de 800 lei. Doar ca la 48 de ani nu poate iesi la pensie anticipata pentru ca nu are stagiul minim de cotizare. In linkul asta vei gasi si o anexa cu stagiul minim de cotizare functie de anul nasterii: https://www.cnpp.ro/pensia-anticipata-partiala
Downloadezi anexa si te dumiresti!

| Simpatic a răspuns:

Se pare ca doar domnii si doamnele de la Politie se pot pensiona la aceasta varsta sau in jurul ei, de altfel o incalcare grava a principiilor celorlalti pensionari care ies la bensie batrani si garboviti de boala la 65+ ani.

| sierra1 a răspuns:

Vechime 16 ani? nu cred că primești ceva dar dacă vine pesedeul la putere, sigur dau ei

| Catrice a răspuns:

300-400,poate 500 depinde de contribuții.

| zilog a răspuns:

300 lei
Dar iti va mai da statul diferenta pana la 500 lei venit minim garantat

Apoi va veni meritocratia la putere si iti vor spune
Mergi la muncă sau te eutanasiem!?

Pt ca asta e viitorul
Oamenii vor fi lasati aa traiasca doar atata timp cat merg la un servici.