Întrebare recomandată | Ae1 a întrebat:

Buna ziua! Ce as putea face în situația următoare? Tatal copilului care nu isi da interesul macar pentru sănătatea micuței refuza sa-si dea acordul pentru un control la psihiatrie (copilul fiind deja diagnosticat cu intarziere de limbaj si comportament hiperkinetic) controlul inseamna sa mergem sa vorbim sa vada cum a reacționat la tratament. Insa domnul tata, nu considera ca este nevoie desi la 4 ani copilul abia vorbește, nu desenează in contur absolut deloc, nu sta locului, nu suporta prezenta persoanelor străine, nu merge la grădiniță din același motiv, ma lovesc de niste legi si de o declaratie scrisă si semnată de el. Dansul considera ca eu sunt nebună si vreau sa fac copilul sa para ca are probleme desi am un raport medical, a discutat cu doamna doctor. Problemele se vad cu ochiul liber nu trebuie sa fie cineva expert in medicina sa vada ca are o problema macar la limbaj. Peste tot ma lovesc de acest acord. Pai si eu acum ce trebuie sa fac daca el nu e de acord? Eu trebuie sa las copilul sa aiba toata viata aceasta problema? Repet el nu petrece timp cu copilul, virează lunar o suma de bani pentru care ma injura, ma face in toate felurile(am inregistrari) pentru ca fiind asa eu nu pot lucra. Momentan...nu am medic de familie pentru copil, la fel mi se cere sa mearga si tatăl... Nu stiu si nu înțeleg ce as putea face. Stiu ca veti spune de proces. Dansul este influent in judet si nu am nicio sansa sa fac macar o plângere la poliție si chiar imi rade in nas ca nu se baga nimeni sa faca nimic. Eu vreau sa merg la medic sa pot face copilul sa fie ca toti copiii aceia de ii vedem prin magazine ca merg si vorbesc cu mamele. Nu există niciun mod, niciun fel de a putea merge macar la doct si grădiniță fara acordul lui? Vineri ar fi trebuit să ajung la control insa nu vrea de acolo nimeni sa mă primească fara el

10 răspunsuri:
| alecx4music a răspuns:

Eu as incerca sa vorbesc cu parintii lui...
Poate au ei mai multa minte.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce ai facut copil cu un om ca el, ai sperat ca prin copil o sa il ti legat de tine? Țeapă, el nu vrea sa aiba obligatii si nu il intereseaza deloc de voi, tu ttebuie prin avocat sa obtii tu tutela copilului fara sa mai ai legaturi cu fostul sot, el ar trebui sa fie decazut din drepturile parintesti deoarece nu se ocupă de copil si tu daca esti casatorita cu el divorterzi si copilul il vei creste tu singură si gata nu vei mai avea nevoie de acordul lui ca tată niciodata, si i ti poti duce fetita la medici sa o consulte fara sa mai fie nevoie de aprobarea lui ca tată, tatăl nu există deoarece el a ales asa sa va abandoneze, el are pe altcineva?

| RoCkKiD a răspuns:

Eu zic sa vorbesti cu un avocat.
Treaba asta nu are nici o treaba cu politia, nu e rolul lor sa se bage in probleme de familie daca nu exista incalacari de legi.

| Brizbriz a răspuns:

Ii promiti ca il lasi fara... bijuteriile de familie cu care a facut copilul ala, daca copilul tau ajunge retardat din cauza ca el "considera" ca "nu e cazul" un simplu consult

| cuvant a răspuns:

Buna
Eu iti recomand sa suni la serviciile sociale si sa le explici situatia. Un consilier juridic te-ar putea ajuta care sunt pasii.
Dupa ce ai scris baiatul tau posibil sa aiba autism si acolo e foarte important ajutorul specializat.
Poti sa-mi scrii in privat localitatea unde stai si pot sa vad daca e vreun ong care te-ar putea ajuta.

| NYK4u a răspuns:

Ziceai ca acest individ e "tata"? Trebuie sa ii găsim un alt nume.

| 19Mary19 a răspuns:

Se rezolva totul în tribunal.

| proserpina22 a răspuns:

Ba da, se poate oferi terapie și fără acordul lui! Am avut o vecină care la fel pățise, soțul era polițist și cu multe conexiuni. Copilul ei avea autism și adhd, iar soțul nu îi dădea voie să meargă cu el la terapie, deoarece zicea că doar se dezvoltă mai greu. Ea era la fel de prinsă cu divorțul și nu știa ce să facă până când a descoperit că aici poate interveni Protecția Copilului. Ei consultă diagnosticul și nu îi mai oferă lui dreptul de a alege, deoarece este considerat neglijența unui copil dacă nu îi dai voie să primească tratament. Sună la protecția copilului și interesează-te, poate rezolvi și tu!

Legislația spune:
(3) In sitiuatia in care ambii parinti exercita autoritatea parinteasca, dar nu locuiesc impreuna, deciziile importante, precum cele referitoare la alegerea felului invataturii sau pregatirii profesionale, tratamente medicale complexe sau interventii chirurgicale, resedinta copilului sau administrarea bunurilor, se iau numai cu acordul ambilor parinti.
(4) In situatia in care, din orice motiv, un parinte nu isi exprima vointa pentru luarea deciziilor prevazute la alin. (3), acestea se iau de catre parintele cu care copilul locuieste, cu exceptia situatiei in care acest lucru contravine interesului superior al copilului.

| Deliaang a răspuns:

Încearcă să-l mai convingi sa meargă, că nu sa fie atât de rău, ba din contră o să fie fericită și o sa poată bucura de copilarie plus că o să-i facă un bine copilului. Trebuie sa tina la ea, n-are cum sa nu-și iubească copilul, altfel pot spune că-i fără inimă pentru nu vrea să-și vadă copilul fericit și sănătos.
Să-ți trăiască îngerașul și sper să acceptebig grin

| Ae1 explică (pentru Deliaang):

Am mesaje ai înregistrări in care injura copilul si pe mine, in care spune ca o sa mancam din tomberoane amandoua..ca mai bine murim si eu si copilul...am avut inspirația de moment sa pornesc telefonul in timp ce ma batea cu copilul in brațe pentru ca am îndrăznit sa sun la protecția copilului care l a anunțat imediat. Crede-ma ca orice ar fi vrut as fi făcut numai sa accepte dar pentru el nu exista copilul nu înțeleg nici eu pur s simplu il sunam ca avea febră 41 si imi zicea descurcate eu am treaba la birou. Mă amenința ca ia copilul prin relații. Nu stiu ce sa mai fac ...imi rade in nas ca a insistat sa recunoască copilul eu nevrând acest lucru doar pentru ca sa ma aiba la mana toata viata.nu a fost prezent nici macar la botez..la nimic.