| AnaMariaAle2000 a întrebat:

Bună ziua.
Ce se poate face cu contractul de muncă al unei persoane? (cine l-a găsit).
Sora mea l-a pierdut, dar nu își mai aduce aminte unde.
Cum ar putea obține un nou contract?

Răspuns Câştigător
| DrGeorge a răspuns:

Buna,

**Ce se poate face cu contractul de muncă al unei persoane? (cine l-a găsit).

Nimic. In cel mai rau caz cineva iti stie cateva date si ce salariu ai (asta daca toul este specificat in contract si nu sunt si acte aditionale)

***Sora mea l-a pierdut, dar nu își mai aduce aminte unde. Cum ar putea obține un nou contract?

Se poate contacta angajatorul pentru a semna/elibera un nou contract. Nu este nimic complicat si se intampla destul de des ca persoanele angajate sa solicite acest lucru

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un contract de munca nu este un ac sa-l piarda prin casa, deci sora ta are un motiv extrem de serios sa faca curatenie generala in casa si sa invete sa fie ordonata, punand actele legale intr-o cutie si pastrate cu sfintenie, pe viata!

| sierra1 a răspuns:

O copie primește in două secunde, doar să ceară!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se poate face nimic cu el.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se pot copia datele personale (CNP, adresa, nume). Si cam atat.
Pentru un nou contract, trebuie sa vorbeasca cu responsabilul de la resurse umane, din societatea respectiva. Ii poate face o copie a contractului oricand.