| NiculaiMarianTraian a întrebat:

Buna ziua! De unde se poate obtine carnetul de munca? Multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Carnetele de munca au fost abrogate inca din 2011.
Cele existente atunci au fost date angajatilor iar cele nepredate au fost predate la AJOFM.
De atunci nu s-au mai intocmit carnete de munca, doar contracte individuale de munca, inscrise in Registrul general de evidenta a salariatilor, in format pe hartie si electronic, tinute la angajator si ITM.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu se mai folosesc Carnete de Munca.
Cele folosite mai demult au fost date posesorilor sau sunt tinute la "Fortele de Munca" judetene.
Acum, daca ai lucrat undeva, angajatorul iti da o adeverinta pe baza careia ti se va calcula pensia (daca o apuci).