| Eclectica a întrebat:

Cererea de lichidare simultana demisiei fara preaviz o formulez eu ca angajat sau solicit sa mi se trimita de catre angajator? Multumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nevoie de cerere separata pentru a obtine fisa de lichidare, aceasta trebuie intocmita de angajator la data lichidarii.

| Eclectica explică (pentru Ioandelasal):

Aha, multumesc frumos! Si daca nu mi-o trimite, e ilegal? Ca nu as vrea sa imi impute cine stie ce telefoane, laptopuri sau alte minuni peste cateva saptamani...

| Ioandelasal a răspuns (pentru Eclectica):

Ar fi bine sa mergi personal pentru lichidare, tocmai pentru a nu pati ce spui.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Eclectica):

Daca ai avut in primire aparatura, materiale, mobilier trebuie sa inchei un proces verbal de predare-primire cu persoana care le primeste. Acesta se face in dublu exemplar, din care unul ramane la tine, pe care il pastrezi cel putin un an.