| NecesimMihaiAdrian a întrebat:

Bună ziua cum pot afla dacă sant angajat cu carte de munca

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti angajat legal ai semnat un contract individual de munca si ai primit un exemplar al acestuia.
Nu mai exista carnete de munca de la 1.01. 2011, in prezent sunt doar contracte individuale de munca, inregistrate in registrul general de evidenta al salariatilor la angajator si la ITM (Revisal).
Ar trebui sa stii daca ai incheiat un CIM inainte de angajare sau posibil dupa angajare.
De asemenea poti afla de la angajator sau de la ITM.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca ai semnat un contract de munca esti angajat. Cartile de munca nu mai exista. Trebuie doar sa vezi ca angajatorul iti plateste darile la stat cel mai simplu vezi daca esti asigurat de sanatate

| ioana748 a răspuns:

La ANAF puteți afla.
De asemenea verificați daca sunteti asigurat la sanatate.
Intrați pe CNAS, verificare asigurat.
Aflați raspunsul instant.