| LucaAka47 a întrebat:

Bună ziua, am și eu o întrebare, m-am angajat și eu cu carte de munca, având șomajul mi-am dat demisia în a 4 a zi. Femeia aia a zis ca se ocupa ea de asta, vreau sa zic mai am dreptul la șomaj? Sau se întâmplă ceva? Dau funda cine raspunde

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ti-ai dat demisia nu mai ai dreptul la somaj, avand in vedere ca plata acestuia a incetat la data angajarii.
Conform Legii nr.76/2002, cu modificările şi completările ulterioare, citez:
"ART.44. Încetarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
a) la data încadrării in munca, conform legii, pentru o perioada mai mare de 12 luni;"

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pierzi șomajul.