| Calin_Dana_1986 a întrebat:

Bună ziua.Cum pot face o plângere împotriva cuiva care mi-a adus diferite injurii pe un grup public?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai ce plangere sa faci, injuria nu mai este infractiune din 2006. In schimb poti sa-l dai in judecata pe cale civila, in baza raspunderii delictuale, pentru afectarea dreptului la demnitate.

| Andreea_Brandus_1995 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Și cum îl poate da in judecată? Fiindca am și eu o situație de genul. Cel care a insultat poate avea dosar penal? Și dacă nu e infracțiune este măcar contravenție? Ce pedepse ar putea primi faptuitorul?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Daca nu este infractiune nu poate avea dosar penal.
Il poti da in judecata pe cale civila, bineinteles daca ai probe si sa soliciti o anumita suma ca daune morale.

| Andreea_Brandus_1995 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Și cam cât ar putea fi suma respectivă?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Poate fi de cateva mii de lei, in functie de insulta, cat de grav a fost afectata demnitatea, situatia celui vinovat si judecator.