| Andreeasvg a întrebat:

Buna ziua, daca eu inchei un prental in luna august si apare bebe 2 intre timp si intru in alt prenatal, tatal copilului poate lua de la el de la munca stimulentul de insertie?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poate, avand in vedere ca stimulentul de insertie se da, de regula, mamei si numai daca aceasta nu indeplineste conditiile de a primi concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului si pentru stimulent de insertie se poate da tatalui, daca acesta indeplineste conditiile.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cum sa inchei prenatal in august si sa mai apara si bebe 2?
Tu ai inceput prenatalul in prima luna de sarcina? Ca, pana in august mai sunt sase luni.
PREnatal inseamna concediul medical pe care il iei cu o luna-doua INAINTE de a naste.