| croissant a întrebat:

daca sunt trecuta ca martor intr-o declaratie, as putea sa nu ma mai prezint de acum incolo? Sa ma retrag?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Calitatea de martor inceteaza doar dupa rezolvarea dosarului printr-o hotarare judecatoreasca definitiva.
In cadrul urmaririi penale sau la proces (fie el penal, civil, etc) vei fi citat si daca nu te prezinti poti fi amendat si dus cu mandat de catre politie.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vei primi citatie de la Tribunal si amenda, pentru neprezentare.
Din pacate, nu te poti retrage, odata ce esti martor intr-un dosar care este activ si in judecata.

| Donsavas a răspuns:

Nu ai voie să absentezi sau sa nu spui tot ce stii, ca ti se da amenda sau intri la mărturie mincinoasă.

| oz_1736 a răspuns:

Trebuie sa te prezinti cel putin o data, pentru a da declaratie. Altfel iei amenda si tot te duce cu mandat