| IkaNiculinaGrindean a întrebat:

Buna ziua,
daca trebuie sa schimb talonul auto unde trebuie sa merg si de ce acte am nevoie? Multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banuiesc ca te referi la certificatul de inmatriculare.
Va trebui sa mergi la Serviciul de inmatriculari unde ai inmatriculat masina. Nu spui de ce trebuie sa-l schimbi, asa ca iti voi cita toate prevederile legale.
Conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii şi eliberarea autorizaţiei de circulaţie provizorie sau pentru probe a vehiculelor,
cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 13
  (1) Eliberarea unui duplicat al certificatului de înmatriculare se efectuează de către serviciul public comunitar regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor care a efectuat înmatricularea, la solicitarea titularului certificatului de înmatriculare, în baza depunerii următoarelor documente:
  a) cererea solicitantului, al cărei model este prevăzut în anexă;
  b) abrogată; 11.08. 2020
  c) certificatul de înmatriculare deteriorat sau, după caz, declaraţia de pierdere sau furt a acestuia;
d) dovada plăţii contravalorii certificatului de înmatriculare;
  e) actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie.
  f) procura specială în formă autentică, după caz.
  (2) Documentul original prevăzut la alin. (1) lit. e) se restituie pe loc, după confruntarea copiei cu acesta.
  ART. 14
  (1) Eliberarea unui nou certificat de înmatriculare în situaţia modificării unor date înscrise în acesta se efectuează de către serviciul public comunitar regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor competent conform art. 1 alin. (2), la solicitarea proprietarului, titular al certificatului de înmatriculare, în baza depunerii următoarelor documente:
  a) cererea solicitantului, al cărei model este prevăzut în anexă;
  b) cartea de identitate a vehiculului, în situaţia în care au fost efectuate modificări tehnice de Regia Autonomă «Registrul Auto Român»;
  c) certificatul de atestare fiscală emis de către organul fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale, care conţine noile date tehnice sau de identificare a solicitantului, numai în cazul modificărilor care vizează datele tehnice în baza cărora se calculează impozitul pe mijloace de transport, ori care se referă la schimbarea domiciliului sau, după caz, a reşedinţei, pentru cetăţenii străini, ori a sediului.
d) vechiul certificat de înmatriculare;
  e) dovada plăţii contravalorii certificatului de înmatriculare;
  f) actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie;
  g) dovada asigurării obligatorii de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de autovehicule, în termenul de valabilitate a acesteia.
  h) plăcuţele cu numărul de înmatriculare, în cazul în care proprietarul solicită atribuirea unui alt număr de înmatriculare;
  i) procura specială în formă autentică, după caz.
  (2) Documentul original prevăzut la alin. (1) lit. f) se restituie pe loc, după confruntarea copiei cu acesta. Plăcuţele cu numărul de înmatriculare se restituie pe loc solicitantului, când acesta a optat pentru păstrarea combinaţiei numărului de înmatriculare, numai dacă îndeplinesc cerinţele impuse de standardele în vigoare, iar combinaţia numărului de înmatriculare nu a fost restricţionată conform legii. Cartea de identitate a vehiculului se restituie odată cu eliberarea noului certificat de înmatriculare a vehiculului sau a documentului prevăzut la art. 4 alin. (3).
(3) În cazul solicitării atribuirii unui alt număr de înmatriculare, se vor depune în plus faţă de documentele prevăzute la alin. (1) plăcuţele cu numărul de înmatriculare, dovada de plată a contravalorii celor noi şi, după caz, a tarifului legal de atribuire a unei combinaţii preferenţiale a numărului de înmatriculare."

| sierra1 a răspuns:

Ai cumpărat sau vândut mașina? Adică de ce îl schimbi...