| EtherealB a întrebat:

Buna ziua,

Dacă urmează o zi liberă legală in timpul săptămânii, iar eu nu doresc sa plătesc dublu angajatul deoarece nu am nevoie exista o lege prin care este explicat ca ei nu au dreptul sa oblige angajatorul la plata dubla din moment ce ar trebui sa fie zi liberă?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In asemenea cazuri se plateste dublu doar daca abgajatul lucreaza in ziua de sarbatoare legala si nu ii acorzi apoi o zi libera in alta zi lucratoare.
Conform Codului muncii, citez:
"ART. 142. (1) Salariaţilor care lucrează în unităţile prevăzute la art. 140, precum şi la locurile de muncă prevăzute la art. 141 li se asigură compensarea cu timp liber corespunzător în următoarele 30 de zile.
  (2) În cazul în care, din motive justificate, nu se acordă zile libere, salariaţii beneficiază, pentru munca prestată în zilele de sărbătoare legală, de un spor la salariul de bază ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de bază corespunzător muncii prestate în programul normal de lucru."
Daca nu lucreaza nu il platesti dublu.

| blackann a răspuns:

Evident. Cum adica "nu vreau sa-l platesc dublu"? Atunci da-i ziua libera. Cum ajungeti voi sefi...

| anonim_4396 a răspuns (pentru blackann):

Daca n-ai un caracter jegos nu prea ai cum sa ajungi patron.

| haileewatson a răspuns:

E obligatoriu ca angajatul sa fie platit dublu daca lucreaza in zilele de sarbatoare. Citeste legea

| iulia0514 a răspuns:

Dacă vrei ca el sa lucreze în aceea zi îl plătești dublu și punct e dreptul lui! Tu ca angajator ai această obligație, la fel cum ți-e îți place să-și facă treaba eficient și cu devotament asa trebuie să-i placa și ți-e să-l plătești pentru munca lui!

| anonim_4396 a răspuns (pentru iulia0514):

La firma noastra de 2 lei ne da banii jumatate in mana, jumatate pe card, nu ne platesc spor de noapte, nu vedem fluturasi, nu suntem platiti dublu in zile de sarbatoare si alte o gramada de nereguli, oricum mai stau pana in ianuarie si plec, toti sunt niste lasi fricosi si nu zic nimic si de ce sa indur eu pentru altii.

| iulia0514 a răspuns (pentru anonim_4396):

E simplu nu-ți convine cauți în alta parte!

| anonim_4396 a răspuns (pentru iulia0514):

Evident ca asta fac!

| iulia0514 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo!

| anonim_4396 a răspuns (pentru iulia0514):

Am ajuns o tara de slugi in pana mea, mai ramane sa ne dea o paine si un sut in fund in loc de salariu si toata lumea e multumita...singura revolta pe care stim sa o facem e sa plecam din tara, trist.

| iulia0514 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și crezi ca în alta țară e mai bine?
Nicăieri nu umbla câini cu colaci în coada!

| anonim_4396 a răspuns (pentru iulia0514):

Pai asta zic si eu.

| SingleForOne a răspuns:

Singura soluție este ca el să nu lucreze în acea zi, și plătești cât pentru o zi. Atât. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Patronul roman...

| EtherealB explică:

Multumesc pentru raspunsuri.

Am rezolvat si acest aspect, eu niciodata nu am avut intentia de a nu oferi dublu, platesc dublu weekendurile, platesc absolut tot, exact ca in lege. Dar, intrebarea mea era legata ca angajatul insista sa vina la munca in conditiile in care nu era nevoie doar ca sa primeasca acel dublu si aici ma refer nu la o zi de munca propriu-zisa, ci ca este in timpul sapatamanii undeva la 5h si atunci angajatului nu i se parea normal ca el sa stea acasa, desi are tot dreptul si nu avem nevoie de serviciile lui.
Practic el ma obliga pe mine sa acord acest bonus in conditiile in care el daca alegea sa se bucure de acel mic concediu nu primea, dar cum este in timpul saptamanii si unde mergi intr-o zi de marti decide sa apara.
E pur si simplu ca pe o parte ai tot dreptul, pe de alta parte nu ai nicunul