| StefanDrg a întrebat:

Zilele libere de sărbători legale se plătesc de către angajator sau nu se plătesc? Ma refer daca stai acasă in zi libera de sărbătoare legala, angajatorul iti plătește si ziua aia? Chiar daca ai stat acasă? Funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se platesc doar orele lucrate, nu se platesc zilele de sarbatori legale in care nu lucrezi.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce ar trebui sa i ti plateasca ziua in care stai acasa? Nu se plăteste.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca ai contract cu salariu lunar, nu conteaza zilele de sarbatoare: salariul este acelasi. Doar cand trebuie partajat salariul lunar pe zile, se iau in considerare doar zilele lucratoare. In cazul tau, te pateste pentru ce ai lucrat.
Sunt institutii de stat unde salariul se imparte la toate ziele din luna: institutiile militare sau militarizate. Inclusiv concediul se compune din 25 sau 30 de zile calendaristice (in functie de vechime), nu lucratoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se plateste nicio sarbatoare legala. Stai acasa pe banii tai.
Se platesc doar zilele de concediu de odihna pe care ti le poti lua tu cand doresti.

| StefanDrg explică:

Am contract individual de munca plătit cu salariu încadrare pe ore lucrate. Am uitat sa menționez