| croissant a întrebat:

Bună ziua, dar dacă nu mai aștept câteva luni de la expirarea contractului și plec mai devreme trebuie să stau in preaviz? Am înțeles că la expirarea contractului nu trebuie să stau in preaviz!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca iti dai demisia si angajatorul iti cere, trebuie sa stai in preaviz

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Teoretic trebuie sa stai. Practic insa nu prea te poate tine nimeni cu forța. Pana la urmă cel mai grav lucru care ti se poate întâmpla este fix desfacerea contractului de muncă...

| Violleta2022 a răspuns:

Preavizul trebuie sa-l respecti! Nu poti pleca de capul tau chiar daca esti inainte de expirarea contractului.

Forma poate sa te actioneze in judecata ca au pierdut milioane de euro pe faptul ca nu ti-ai respectat contarctul si ei au ramas subit fara om si vor castiga, ca legea este de partea lor.

| Violleta2022 a răspuns:

Gata, te-ai plictisit sa mai muncesti?

| croissant explică (pentru Violleta2022):

Daca ai fi citit, ai fi înțeles și motivul pentru care plec! Nu ești prima persoana care mă întreabă! Fiecare dintre noi pleacă când găsește o oferta mai buna. In fond muncim pentru bani nu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru croissant):

Sunt angajator si astia ca tine care muncsc ici colo nici macar 1 an de zile, nu ma intereseaza si nu-i angajez, fiindca nu dovedesc seriozitate si dorinta de munca, asadar nici nu le dau vreo sansa la angajare.

| SaOCorectamPeVioleta a răspuns (pentru Violleta2022):

Asta se numeste discriminare sa nu vrei sa angajezi pe cineva care vrea un loc de munca mai bun. Ce fail de raspuns.

| Violleta2022 a răspuns (pentru SaOCorectamPeVioleta):

Se cheama selectie naturala, nu discriminare!
Ma doare in fund de parerea ta, ca doar eu sunt propietarul firmei si eu angajez doar pe cine vreau si este bun profesional, si vreau numai oameni competenti, nu lepre, nu muncitori neseriosi, ca nu-mi convine sa pierd clienti si sa pierd bunul renume al companiei din cauza unor puturosi.
In ziua de azi gasesc loc de munca doar oamneii care sunt seriosi si dispusi sa faca ceva.
Leprele se muta dintr-o companie in lata, mint, s eprefac ca muncesc si cand sunt pusi efectiv sa munceasca, isi dau demisia sau isi trag concedii medicale.
Oamenii se cern singuri si putorile ajung de caruta.

| Fonk a răspuns:

Nici bine nu te-ai angajat, ca deja pleci?

| croissant explică (pentru Fonk):

Am aproape un an și am găsit o oferta mai buna! Nu vad de ce sa îți ofer explicații pentru faptele mele.

| Fonk a răspuns (pentru croissant):

Nu te supăra pe mine, nu trebuie sa dai explicați personale, da am vazut ca ai pus o intrebare despre un interviu si am crezut deja ca pleci. Scuze big grin