| Gabor_Adrian_1999 a întrebat:

Doresc sa parasesc tara si sa ajung in Spania. Masina este trecuta pe bunica mea. Se poate sa trec fara procura de comod deoarece bunica mea este si ea plecata. M-am informat pe net si din cate am inteles politistii de frontiera nu cer procura.

Astept raspuns, va multumesc!

5 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Fara procura notariala nu se poate; este ilegal ce fac politistii care verifica actele in vama

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Fara procura notariala nu se poate; este ilegal ce fac politistii care verifica actele in vama. procura trebuie sa mentioneze in mod expres ca iti este incredintat autovehicolul pentru folosinta in tara, sau pe intreg teritoriul uniunii europene

| Gabor_Adrian_1999 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Am intrat pe site ul politiei de frontiera si scrie ca nu este necesara procura

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Gabor_Adrian_1999):

Drum bun! cum dovedesti ca esti utilizatorul de drept al autovehicolului? Calatorie placuta! Pana in Spania este drum lung; iar politistii fac si trimiteri dupa gratii, daca nu dovedesti cu acte concrete ca masina iti este incredintata, nu furata! PA!

| Începătorul988 a răspuns:

Nu. Fara procura/act de vanzare/cumparare, nu poti trece cu masina granita.