| gandasunny a întrebat:

Este cineva aici care a adus din străinătate arme albe gen sabii (antichitati)? Problema mea e urmatoarea, am o colecție de sabii, majoritatea antichitati, cumparate din Marea Britanie unde am locuit timp de 4 ani. Sabiile au fost cumparate de pe internet deci nu am bon fiscal pe ele, tot ce am sunt niste convorbiri pe email cu fostii proprietari si extrasele de cont.
In Marea Britanie nu iti trebuie autorizatie sa le detii nici sa le scoti din tara atata timp cat valoarea colectiei nu depaseste 35.000£, a mea e in jur de 3.000£ deci nici o problema cu scosul din tara. Eu m-am gandit ca le-as putea lua cu mine pe avion sau le-as putea trimite cu un serviciu de curierat, doar ca nu cred prin curierat e chiar legal (nu sunt sigura). Am vorbit cu mai mulți oameni, politia de frontiera, biroul de autorizatii arme si mi-au spus lucruri diferite. Ba ca imi trebuie autorizatie din tara din care le-am cumpărat (ceea ce nu exista in cazul aceasta), ba ca nu imi trebuie atata timp cat le declar in aeroport, ba sa nu le declar in aeroport ci la biroul local, ba ca imi trebuie documente care sa ateste ca nu fac parte din obiectele de interes cultural (pentru ca sunt antichitati).
Chiar nu știu ce sa fac. Este cineva care a mai fost in situația mea si daca da, cum ati procedat?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La aeroport nu ai cum să nu le declari, căci ți le vede la controlul cu raze X.
Pentru controlul vamal la sosirea în țară, te adresezi telefonic și online la vama română, înainte de plecare. In cel mai rău caz, ar putea să îți pună taxă vamală de import.
Iar un curier cred că va refuza să le preia. Dar poți să întrebi pur și simplu telefonic la ei.