| Marin_Dorel_1962 a întrebat:

Eu am fost casatorit si am un baiat si de 6 ani sunt divortat si recasatorit. Cand m-am despartit de fosta sotie i -am achitat acesteia sulta si eu am ramas cu casa. Impreuna cu actuala sotie cu care am acte, nu am copii, ea are si noi am facut investitii in casa mea. Datorita faptului ca fiul meu nu ma respecta, eu nu doresc sa -i las casa mostenire dupa decesul meu si nu doresc ca nici actuala sotie sa aiba probleme cu el casa -i achite vreo suma din dreptul care i-ar reveni. Doresc sa stiu ce acte as putea incheia ca fiul meu sa nu poata sa aiba drept la casa? Am inteles ca daca eu as face la copii actuale soti un act de vanzare cumparare cu clauza de intretinere si drept de habitatie viagera, fiul meu mai are drept sa sparga acest act? Daca cumva sotia mea decedeaza, eu pot sa reziliez acest contract si in ce conditii, sau poate persoana cu care am incheiat acest act sa rezilieze acest contract?
Acest tip de contract pot sa - l fac si cu actuala sotie, iar dupa decesul meu ea poate sa dea casa cui doreste, fara ca fiul meu sa poata sa atace acest act in instanta?
Va multumesc si astept un raspuns pe e mail: marindorel56@yahoo.com

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa inchei contractul de intretinere dar si fiul are dreptul sa-l atace in instanta, dupa decesul sau, considerand ca a fost un act simulat, facut doar pentru ca el sa nu poata mosteni cota legala din casa ta.
Ca o sa castige sau nu este o alta problema, depinde de faptul ca copiii actualei sotii pot dovedi ca au prestat real intretinerea.