| anonim_4396 a întrebat:

Tatal meu s-a recasatorit si dupa nici o luna a murit.Are actuala sotie dreptul la succesiune?

Răspuns Câştigător
| wizard_cristi a răspuns:

Eu stiu ca abia dupa ce traiesc o anumita perioada de timp, persoana respectiva poate cere parte din averea sotului decedat. Totusi, daca i-a lasat prin testament ceva, are dreptul la mostenire. Cel mai bine ar fi fost ca tatal tau sa fi facut un contract prenuptial in care sa se stipuleze aceste probleme. In functie de varianta in care esti cred ca cel mai bine ar fi daca ai apela la un avocat.

2 răspunsuri:
| mariusres a răspuns:

Da, are tot dreptul. legea civila romana nu impune o perioada minima de convietuire. va dobandi o cota parte din bunurile comune adunate pe perioada casatoriei(cate or fi alea) in functie de clasele si numarul de mostenitori cu care vine la succesiune. bunurile proprii dinainte casatoriei raman ale sotilor.

| mery a răspuns:

Da, Cristi are dreptate. La mostenire vin mai multe clase de mostenitori.
Sotului suprevietuitor ii sunt recunoscute drepturi prin legea 319/1944, caut-o pe site si te va lamuri.