| anonim_4396 a întrebat:

Cine ma poate ajuta cumva...de dorit vreo persoana juridica!
Deci...mama mea este divortata de tata din anul 2002, la impartirea bunurilor comune a fost doar casa care detinea pe atunci 4 camere, dintre care 2 iau revenit tatalui si 2 mamei. Tata nu a pretis niciodata la casa timp de 10 ani desi prin telefon intotdeauna a venit cu amenitati catre mama ca va veni sa locuiasca in casa impreuna cu sotia si cei 2 copii.Respectiv dupa divort mama la pus sa plateasca pensie alimentara pentru 3 copiii(suntem 3 surori), la judecata sa hotarit sa ne achite 200 lei MD pentru 3 copii, a dus multe marturii mincinoase si mita judecatorilor ca intr-un final sa scape de pensia alimentara.In tot acest timp ni-a trimis foarte putini bani niciodata nu sa raspuns cu noi, noi fiind 3 fetite de 10, 8, si 2 anisori cand ni-a abandonat, mama a plecat peste hotare sa ne poata intretine si noi am ramas cu buneii, acum tata a dato in judecata pe mama sa achite 1000 euro in decurs de 10 zile acuzind-o de abuz de bunuri si prejudiciu material ca a trait in camere lui.Intrebarea este daca el nu a pretins la casa niciodata cum poate sa ceara asa incasare? si pensia alimentara niciodata nu a achitat, si chiar daca achitat o facea la jumatate de an cate 500 lei! Unde este dreptatea? Ce putem face noi copiii in asa caz, nu avem nici un drept ceva? Dece judecatorul care a facut judecata in 2002 a facut o pensie atit de mica pentru 3 copii, oare chiar atita se plateste pentru 3 copii mici lasa-ti in grija mamei?

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca el a declarat la momentul respectiv ca nu lucreaza, pensia alimentara s-a stabilit la salariul minim pe economie de la data respectiva. Voi probabil v-ati folosit si de camerele lui din acea casa, el nevenind sa locuiasca in partea lui de casa. De pensie alimentara nu se scapa asa de usor. Mama ta trebuia, dupa 2-3 ani sa aiba pretentii la pensia alimentara din partea lui. Daca ea nu l-a dat in judecata pentru pensie alimentara e normal ca acum sa nu beneficiati de nimic.In acest fel el a prins curaj sa va ceara el niste drepturi.Vina este a mamei. Ca nu a reactionat atunci cand trebuia.

| Anonim075162839401 a răspuns (pentru darrio2007):

Mama la dat in judecata de foarte multe ori, toate cazurile au fost cistigate in favoarea lui, anul acesta printr-o hotarire judecatoreasca a fost stabilit ca el sa achite minore respectiv surorei mele mai mici 1000 lei, nici pe asta nu a facut-o, si nu s-a luat nici o masura nici pana acum!

| Anonim075162839401 a răspuns (pentru darrio2007):

El tot munceste peste hotare nu in tara e si normal sa se calculeze asa pensie pentru 3 copii, deoarece nu are nici o dovada ca lucreaza! Pai dara cum se poate de facut?

| darrio2007 a răspuns (pentru Anonim075162839401):

Asta e justitia romana. Cunosc un caz de acum 3 luni in care o persoana (romanca) nu a fost lasata sa intre in Anglia pentru ca nu s-a prezentat la tribunal pentru o citatie in Romania. Eram de față.

| Anonim075162839401 a răspuns (pentru darrio2007):

Foarte rau!

| Salontanul a răspuns (pentru darrio2007):

Justitia romana in Moldova?

| Salontanul a răspuns (pentru darrio2007):

Nu vei putea afla raspuns aici. Mama ta sau bunicii sa consulte un avocat in Moldova. Acolo sunt alte legi ca aici. Site-ul fiind romanesc aici iti raspund romani si multi spun prostii. Nici nu citesc ce ai scris. Unul deja ti-a spus ca "asa-i justitia romana".

| darrio2007 a răspuns (pentru Salontanul):

Credeam ca e din Romania. De parca ar fi vreo diferenta.

| Salontanul a răspuns (pentru darrio2007):

Asta asa este! Nu cred ca-i diferenta. Ai si tu dreptate in felul asta.

| ALGator a răspuns:

Ti-as recomanda sa pui intrebarea aici:
http://www.avocatnet.ro/......milie.html

Va trebui sa mai dai detalii si sa raspunzi la intrebari ca sa poti fi ajutat. Nu intra in panica. Nu tot ce ameninta tata e si posibil.

| Anonim075162839401 a răspuns (pentru ALGator):

Multumesc mult!

| ALGator a răspuns (pentru Anonim075162839401):

E bine sa te grabesti.
Incearca sa afli riscurile si posibilitatile din problema ta si ia apoi in considerere chiar si o solutie de impacare amiabila. Lupta costa bani si din ea pierd ambele parti. E de folosit cand toate celelalte sunt epuizate.