| Tache0122 a întrebat:

Buna ziua!
Fratele meu este acuzat intr-un dosar penal pentru inselaciune si uz de fals informatic, avand la momentul actual calitatea de inculpat.

El s-a prezentat ca fiind reprezentatul mai multor societati, 3 la numar (dosarul deschis la momentul actual este pentru una dintre societati,dar s-a mai prezentat tot ca fiind reprezentant si in numele altor doua societati din alte judete)
Faptele sale sunt de aceeasi natura, in sensul in care a comis exact aceleasi tipuri de infractiuni.

La momentul arestarii sale preventive fratele meu nu avea antecedente penale.

Intrebarea este in felul urmator:

Ce incadrare ar putea primi? Avand in vedere ca momentan este un singur dosar, urmand probabil inca 2 dosare deoarece sunt societati diferite din judete diferite ale tarii.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca va fi urmarit penal pentru toate va avea cate 3 infractiuni de inselaciune si fals informatic, fiind concurs de infractiuni.
S-ar putea sa se considere si infractiuni continuate.
Ce pedeapsa va primi depinde cum vor fi socotite, gravitatea acestora si de instantele de judecata din fond si calea de atac.
Sfatuieste-l sa angajeze un avocat si sa incheie un acord de recunoastere cu procurorul de caz, i se va scade o treime din pedeapsa.