| Stf_Steffi_1997 a întrebat:

Buna ziua am o intrebare personala,am comis o infractiune penala la o varsta cand eram minor,dosarul a fost deschis acum cand sunt major, mă poate afecta in momentul actual sau in viitor? Gen sa raman cu caietul pătat ca fiind major?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are importanta ca erai minor or major, fapta a fost savarsita de tine si va sta in cazierul tau pana la moartea ta!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti fi condamnat penal si pedeapsa iti va fi inscrisa in cazierul judiciar (nu in "caiet").

| Stf_Steffi_1997 explică (pentru Ioandelasal):

Pot avea cazier de la infracțiunea comisă de când eram minor? Pentru ca eu în momentul actual sunt major!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Stf_Steffi_1997):

Poti avea inscrierea in cazierul judiciar doar daca ai fost condamnat penal dar acea condamnare din timpul cat erai minor nu se inscrie in certificatul de cazier judiciar, conform L.290/2004, rep. in 2009, citez:
"ART. 18
  (1) În certificatul de cazier judiciar nu se înscriu:
  a) sancţiunile penale pronunţate pentru fapte săvârşite în timpul minorităţii;"

| Violleta2022 a răspuns:

Da, dosarul penal odata intocmit, ramane pe veci sub numle tau, ca o pata pe cazier.

| Stf_Steffi_1997 explică (pentru Violleta2022):

Okay înțeleg dar fapta a fost comisă când eram minor, mă poate afecta gen în momentul actual ca fiind major, gen sa am cazier la ora actuala?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Stf_Steffi_1997):

Nu are importanta ca erai minor or major, fapta a fost savarsita de tine si va sta in cazierul tau pana la moartea ta!