| Mihai123211 a întrebat:

imi puteti spune in ce consta un referat la locul de munca? M-am certat cu seful de schimb ca nu am lasat piesele asa cum trebuie pentru schimbul urmator si vrea sa imi faca referat. Eu ce pot face in situatia asta? Am dreptul sa ma apar? Se face o comisie cu ceilalti sefi de tura sau? Intreb pentru ca lucrurile nu au fost chiar asa cum zice el

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca seful s-a referit la faptul ca iti va face referat pentru ca ai fi savarsit o abatere disciplinara si sa solicite sa fii sanctionat disciplinar.
Daca o face sanctiunea poate fi aplicat in functie de ce va stabili cercetarea, in cadrul careia este obligatoriu sa fii ascultat si tu si sa se stranga probe, altfel nu poti fi sanctionat legal.
Parerea mea este ca, daca a fost o singura abatere, nu vei fi sanctionat, cred ca a fost doar o amenintare pentru a nu face la fel alta data.

| darrio2007 a răspuns:

Se poate lasa cu ceva penalizare la salariu daca fapta este dovedita.

| Gugu12 a răspuns:

Asa zic toti sefii de schimb/sector sau ce o fi...te poate penaliza cu cateva tichete de masa daca primesti asa ceva...dar nu se va intampla nimic.o sa vezi