| bobonel a întrebat:

In cazul in care la oficierea casatoriei ofiterul starii civile nu a anulat buletinul nevestei, i l-a dat inapoi. Poate trece granita cu acest buletin? Mentionez ca a fost sa il faca pe cel nou insa nu o sa fie gata in timp util.Practic si-a schimbat numele dupa oficierea casatoriei insa circula cu buletinul cu nume de fata.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate trece granita cu cartea de identitate, pe numele de fata, daca aceasta este in termenul de valabilitate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Circulă ca să ce? Trece granița ca să ce?
Dacă mergeți la plimbare poate.
Dacă starea voastră de căsătoriți împreună este importantă, acolo unde mergeți, atunci pot apare probleme.

| Bizon95 a răspuns:

Daca ai buletinul in mana, si nu e expirat, atunci la frontiera nu sta nimeni sa verifice buletinul intr-un sistem informatic, decat daca au o suspiciune relativ la respectiva persoana, iar daca nu e anulat atunci merge chiar daca il verfica

TOTUSI, eu unul as da telefon la politie si as verifica daca e anulat, si la ministerul de externe sa intreb de asta
SAU... MUUULT MAI BINE, DAR MAI SCUMP, m-as duce si mi-as lua pasaport in regim de urgenta, ala e SFANT (e mult mai bun ca buletinul cand e vorba de granita, si nu mai ai nevoie de buletin deloc), iar in regim de urgenta il primesti in 3 zile (dar costa mai mult)

| Speranta12 a răspuns (pentru Bizon95):

Cam cat ar costa? O suma aproximativă

| Bizon95 a răspuns (pentru Speranta12):

Https://airlinestravel.ro/cum-sa-ti-faci-pasaport-temporar-la-urgenta.html
cica ar fi 232 lei... nu e chiar asa mult
insa e valabil numai 1 an in loc de 5

| Raducons a răspuns:

Daca verifica la granita si vede ca mai are un buletin nu o lasa. epinde cat sunt de interesati politistii de frontiera, dupa cum am vazut nu prea le pasa