| marian1198962147 a întrebat:

Daca un contract de munca cu perioada determinata ( in cazul acesta 31 dec 2019) a expirat
Este necesara semnarea unui nou contract dupa demisia?
Din punctul meu de vedere contractul a expirat nu a fost reînnoit deci cam atat
Sau sa se intocmeasca cererea unilaterala de incetare ( dar inca odata contractul este expirat )
Puteti sa ma ajuti sa inteleg ce trebuie legal si corect facut?

Răspuns Câştigător
| Nonolita a răspuns:

Daca a fost contract pe o perioada determinata, despre ce demisie vorbesti? Confunzi lucrurile. Contractul s-a incheiat, tu ti-ai luat banii si esti liber sa te angajezi in alta parte.
Daca firma mai are nevoie de tine, pe acelasi post sau pe altul, se incheie un nou contract. Daca nu, asta e tot.

| marian1198962147 explică (pentru Nonolita):

Multumesc pentru raspuns.
Ideea e ca angajatorul tot incearca sa ma convinga sa reînnoim contractul si dupa sa imi dau demisia ( desi eu mi-am expus clar punctul de vedere si anume "dupa expirarea contractului nu doresc sa continui colaborarea " )
Sa inteleg ca odata expirat contractul nu trebuie semnat nimic adica un acord sau ceva?

| Nonolita a răspuns (pentru marian1198962147):

Semnezi doar daca ramai.
Mi se pare ciudat ca vrea reangajare si demisie. Nu-mi dau seama ce urmareste. Fii atent sa nu te pacaleasca cu ceva. Dar daca nu mai vrei sa lucrezi la ei, nu mai ai ce semna. Eventual ei iti pot trimite o notificare sa-ti reaminteasca incetarea contractului. Nu tu.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Documenteaza-te pe aici: http://bit.ly/2N3my2m