| Ilona_Ilona_Si_Razvan_1978 a întrebat:

in urma cu cateva luni, aveam probleme cu poprirea pe salar, am inteles ca mi se vor retrage lunar 30% din salariul net, mie mi s-au retras 30% si din decontare si din avans, acum am primit o veste teribila, executorul judecatoresc a cerut firmei la care lucrez sa-mi retina 30% din salar si cere si bancii la care am contul de salar sa-mi retina tot 30%, desigur am cerut explicatii dar, executorul nu a fost de gasit, cei de la banca mi-au spus ca mi se vor retrage 60% daca executorul nu va da banci sau firmei o hartie in care sa opreasca poprirea la una din unitati, nu stiu ce sa fac, ceea ce se intampla nu este legal, va rog sa ma sfatuiti ce as putea face/ eu nu am bani sa ma judec cu executorul.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu fi disperata si actioneaza asa cum ti-am spus, intai scrie executorului, pentru asta nu-ti trebuie bani. Poti si sa-i scrii ca nu este legal ce a facut si ca daca nu rezolva situatia o sa-i faci reclamatie la Corpul executorilor judecatoresti si o sa vezi ca se rezolva. Daca numai te plangi si nu actionezi sigur n-o sa rezolvi nimic.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal executorul trebuia sa solicite poprirea pe salariu numai la firma la care lucrezi, nu si la banca. La banca o putea solicita daca ai bani in contul curent sau in conturi de depozit.
Vorbeste cu executorul si spune-i ca daca nu ridica poprirea pe salariu de la banca atunci il vei da in judecata si o sa-i ceri despagubiri. Numai bine!

| Ilona_Ilona_Si_Razvan_1978 explică (pentru Ioandelasal):

Din pacate nu am bani sa dau executorul in judecata, stiu ca nu este legal ceea ce se intampla, stiu ca nu are dreptul de a-mi retine de 2 ori cei 30% din salar, dar banca nu poate sa faca sistare si nici firma nu poate sista retinerea, judecatorul ameninta ca li se vor da amenda daca nu vor face propirea conform cererii executoresti, sunt disperata, am un copil de crescut, nu am locuinta, stau in chirie, daca mi se retine 60% din salar nu mai raman cu nimic, nu stiu ce as putea face, chiar nu stiu.

| Ilona_Ilona_Si_Razvan_1978 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc foarte mult pentru. sfaturi, am fost ieri la executor si am spus exact ceea ce ma-ti sfatuit, s-a rezolvat problema, dar cu multa umblatura si bani dati la notar, executorul mi-a spus ca a gresit cand a facut cererea si la banca si la firma, a trebuit sa ma duc la un notar, sa fac o declaratie pe propie raspundere ( legalizata), precum ca in contul banci nu-mi intra alt venit si numai salarul, apoi am dus cererea la judecator si uite asa mi-a dat o hartie prin care cerea banci sa mi se sisteze retinerea, sper sa nu mai am probleme, este teribil de stresant, va multumesc inca o data. Sanatate.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ilona_Ilona_Si_Razvan_1978):

Imi pare bine c-ai rezolvat, ai vazut ca se poate.
Executorul te-a pus degeaba la cheltuiala, trebuia sa-l pui pe el sa plateasca. Putea rezolva foarte simplu cu o adresa la banca, cerand sa se specifice daca ai conturi si bani in ele si era cu mult mai sigura pentru el.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ilona_Ilona_Si_Razvan_1978):

Nu fi disperata si actioneaza asa cum ti-am spus, intai scrie executorului, pentru asta nu-ti trebuie bani. Poti si sa-i scrii ca nu este legal ce a facut si ca daca nu rezolva situatia o sa-i faci reclamatie la Corpul executorilor judecatoresti si o sa vezi ca se rezolva. Daca numai te plangi si nu actionezi sigur n-o sa rezolvi nimic.

regis
| regis a răspuns:

Du-te la OPC, in relatia cu banca ai calitatea de consumator iar drepturile iti sunt aparate de aceasta institutie. Cunosc doua cazuri asemanatoare, s-au rezolvat rapid.