| Sebestyen a întrebat:

Buna ziua,

In urma cu o zi am trimis un contract de studiu in care am modificat perioada de studiu, semnaturile partilor contractante au ramas la fel, dar nu am primit confirmarea/ acordul de la institutia de origine (privind modificarile). Este considerat fals in acte/ uz de fals si cum se poate rezolva aceasta speta?
Tin sa mentionez ca a 3-a parte contractanta nu a semnat inca contractul pentru definitivare.
Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca acest contract nu este semnat de toate partile contractante atunci nu este legal incheiat si nu poate produce nici o consecinta juridica sau daune de nici un fel, niciuneia dintre partile contractante, astfel ca infractiunea nu a fost consumata (nu s-au produs urmarile prevazute de Codul penal).
Fapta ta ar fi doar tentativa la fals in inscrisuri si in acest caz si tentativa se pedepseste, limitele minima si maxima a pedepsei prevazute pentru infractiune se reduc la jumatate.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta ta este infractiunea de fals in inscrisuri sub semnatura privata si daca folosesti contractul este si infractiunea de uz de fals.

| Sebestyen explică (pentru Ioandelasal):

Daca a 3-a parte contractanta nu a semnat, iar in acest fel contractul nu s-a definitivat sau folosit ulterior, astfel, nu a avut consecinte juridice/daune asupra institutiei de origine, fapta cade sub incidenta codului penal sau nu?
Ce reprezinta mai exact consecintele juridice?
Va multumesc!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Sebestyen):

Daca acest contract nu este semnat de toate partile contractante atunci nu este legal incheiat si nu poate produce nici o consecinta juridica sau daune de nici un fel, niciuneia dintre partile contractante, astfel ca infractiunea nu a fost consumata (nu s-au produs urmarile prevazute de Codul penal).
Fapta ta ar fi doar tentativa la fals in inscrisuri si in acest caz si tentativa se pedepseste, limitele minima si maxima a pedepsei prevazute pentru infractiune se reduc la jumatate.