| soket a întrebat:

Buna seara, mi-am deschis un SRL-D pentru un magazin online de comerț cu haine. Vreau sa știu dacă sunt obligat prin lege sa am un angajat pentru desfășurarea activității. Mulțumesc!

1 răspuns:
| Live4Ride a răspuns:

Raspunsul la intrebarea: "Se poate infiinta SRL si fara salariati" este si DA si NU...
Si cred ca ar trebui lamurite lucrurile astea sa nu-si faca omu' planuri si apoi sa si le dea peste cap din lipsa de informare.
Asadar... SRL-ul poate fi infiintat si poate avea activitate si FARA a avea salariati cu conditia sa fie platitor de impozit pe profit.
Daca se opteaza pentru infiintarea uni SRL platitor de impozit pe venit / microintreprindere atunci este OBLIGATORIU ca intermen de 60 (daca nu ma insel... si cred ca nu) de zile de la infiintare sa fie facuta o angajare (chiar si cu timp partial 1ora/zi sau mai putin/mult), altfel societatea isi va pierde statutul de micro si va trece automat la impozitarea pe profit, nemaiputand reveni la micro.
Nu sunteti obligat sa aveti salariat pe SRL.Dar noul cod fiscal propune sa platiti 1530 lei/trimestru pe langa impozitul de 3%, daca nu aveti salariati astfel:
-1% pentru microîntreprinderile care au peste 2 salariaţi, inclusiv;
-3% pentru microîntreprinderile care au un salariat;
-3% + 1530 lei trimestrial, pentru microîntreprinderile care nu au salariaţi;
-3% pentru microîntreprinderile care nu se încadrează în prevederile anterioare si care se află într-una din următoarele situații înscrise în registrul comerțului sau în registrul ţinut de instanţele judecătoresti competente, după caz: dizolvare urmată de lichidare; inactivitate temporară; nedesfăşurarea de activităţi
Sa asteptam aprobarea si promulgarea proiectului de CF.
Poti sa faci SRL...angajezi o persoana specializata juridic, platesti toate taxele si comisioanele si esti fericitul posesor al unui SRL.
SRL-ul odata creat si inscris pe unde trebuie functioneaza si fara tine chiar daca nu ai activitate si nici macar contabil
de ex. trebuie sa depui lunar o balazta si alte asemenea. Daca nu le depui in termenul legal primesti amenda.