| iubirepasionala a întrebat:

In urma unui divort incheiat deja la tribunal cu sentinta definitiva se poate vinde apartamentul cumparat de fostii soti fara sa efectueze partajul, doar prin acordul partilor? Mentionez ca in anul 1992 sotii au cumparat un apartament cu ambii fiind trecuti drept proprietari in actele de vanzare-cumparare si in 2010 au divortat fara sa fac partaj asupra imobilului si anul acesta vor sa vanda.In acest caz e necesar incheierea de alte acte intre cei doi fosti soti sau pur si simplu se trece la vanzarea efectiva a imobilului la noul cumparator? Totodata mentionez ca e posibil ca varianta prin care se achizitioneza apartamentul de catre cumparator e credit bancar.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca pot sa vanda, daca ambii vor si se inteleg cum sa imparta suma obtinuta. Vor semna ambii contractul, in calitate de vanzatori. Nu are importanta cum plateste suma cumparatorul. Numai bine!