| takamura a întrebat:

Va rog un raspuns despre procedura: am divortat prin tribunal, judecatorul a zis doar deci va divortam azi, la revedere...Ce urmeaza de aici? Astept sa primesc ceva in posta? Merg la tribunal sa ce? Trebuie acum sa primesc un act constatator al divortului, sentinta de divort, nu? Ei bine, nu am trecut niciodata prin astfel de proceduri, si nu stiu nimic. Ce fac de aici inainte?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Divortul este de competenta judecatoriei, cel putin in prima instanta, doar in recurs este competent tribunalul.
Vei primi acasa hotararea de divort, prin posta, dupa ce aceasta va fi redactata. Nu asta ti-a spus judecatorul, in ultima sedinta de judecata?

| emmacr14 a răspuns:

Pai trebuie semnate actele de divorț asta dacă nu le-ai semnat deja iar dacă le-ai semnat nu mai ai de ce să îți faci griji