| Alex_9605 a întrebat:

Am o curiozitate.In cazul unui proces de partaj daca sotii nu se inteleg in privinta impartirii bunurilor comune iar unul dintre soti nu este de acord cu partajul ce se intampla cu casa (obiect comun) in care acestia locuiesc? Cine vinde casa? Are dreptul cineva sa te scoata afara din casa?

1 răspuns:
| Mincinosul a răspuns:

Am trecut eu prin ceea ce ai descris tu; nu are dreptul nimeni sa te scoata afara din casa, puteti locui in continuare in aceeasi casa ca doi straini, fiecare face ce vrea in partea lui de casa; legea spune ca trebuie chemat un evaluator de la tribunal care va stabili pretul de piata al imobilului, daca unul dintre soti nu vrea sa paraseasca imobilul atunci este obligat sa-l desbagubeasca pe celalalt cu jumatate din suma stabilita de evaluator, altfel imobilul va fi scos la vanzare in termen de 60 de zile... (pe tine te mai cheama si buzzardel?)