| mariaadriana a întrebat:

In urma divortului si a procesului de partaj apartamentul mi-a revenit mie. Ce pasi am de urmat si ce acte sunt necesare pentru a face modificarile necesare in Cartea Funciara? Mentionez ca apartamentul a fost intabulat pe numele ambilor soti. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa inscrii pe hotararea de atribuire a apartamentului mentiunea definitiva si irevocabila si sa o investesti cu formula executorie (aceasta se face la judecatore). Dupa aceea mergi cu hotararea la Biroul/Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara de care apartine localitatea unde este situat apartamentul si completezi o cerere de inscriere in CF a dreptului de proprietate pentru jumatatea sotului pe numele tau si radierea dreptului lui din CF. Numai bine!