| Tempennyhor a întrebat:

Buna ziua! Inainte sa intru in subiect vreau sa spun ca sunt in vârsta de 17 ani, dacă in aceasta luna am susținut acte sexuale in zile diferite cu prietena mea in vârsta de 16 ani iar ea a rămas însărcinată (actul sexual fiind consimțit fără nici un fel de constrângere sau violenta pe nici o parte a corpului ) pot raspunde penal? Momentan suntem in relații foarte bune dar nu stiu cum poate degenera situația dacă si părinții ei o sa afle de asa ceva, multumesc frumos pentru timpul acordat de citire si astept un răspuns concret va rog frumos!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus nu raspunzi penal, avand in vedere ca relatiile sexuale au fost liber consimtite si diferenta de varsta este mai mica de 3 ani.
N-avem cum si de unde sti ce vor face parintii ei, o sa afli cand se va vedea sarcina.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Situatia este exterm de complicata, fiindca amandoi sunteti minori si sunteti sub tutelea parinteasca.

Spune-ti urgent parintilor si ei vor decide in locul vostru fiindca ei sunt obligati acum sa creasca 3 copii, daca v-ati jucat de-a sexul fara sa aveti habar ce faceti.

| Tempennyhor explică (pentru Violleta2022):

Multumesc frumos pentru răspuns si pentru sfatul acordat, dar din punct de vedere legal este totul in regula? Deoarece nu am înțeles la ce va referiți prin situație complicata

| EliLeli a răspuns (pentru Violleta2022):

"daca v-ati jucat de-a sexul fara sa aveti habar ce faceti.". Da-le tu niste lectii, pari experta.

| sierra1 a răspuns:

Faceți o nuntă frumoasă și apoi iți crești copilul in armonie cu nevasta!

| mi25 a răspuns:

Raspunsul corect este a lui Ioandelasal.

| EliLeli a răspuns:

Ce blegi sunteti! Spuneti parintilor. Trebuie acordul lor pentru a rezolva problema asta dupa ce au fost explorate toate posibilitatile.