| IoanaG18 a întrebat:

Buna ziua. Iubitul meu lucrează la o firma și are popriri. Și salariul lui și al altor angajați intra pe cardul meu. Doar ca acești bani trimiși prin transfer bancar nu sunt trimiși din contul firmei ci de o alta persoana fizica de a firmei. Este ceva neînregistrați dacă cineva spune chestia asta la ANAF?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

ANAF nu are nici o treaba cu poprirea, cu exceptia cazului cand ANAF este creditorul sumei poprite, in cazul obligatiilor datorate bugetului de stat si care nu au fost executate de bunavoie de catre debitor.
In cazul expus problema este a tertului poprit (angajatorul in acest caz), care nu a efectuat poprirea. Daca creditorul solicita validarea popririi si instanta o acorda tertul poprit va fi obligay sa plateasca suma creditorului si chiar sa fie amendat.
Tu n-ai nici o treaba cu manevrele ce s-au facut in dauna creditorului.