| bobonel a întrebat:

Lucrez in sistemul penitenciar si beneficiez de indemnizatie de chirie atat timp cat nu detin nici eu nici sotia locuinta pe numele nostru.Socrii vor sa ne lase casa de la tara plus teren noua.Cum ar trebui sa procedam ca sa beneficiez in continuare de indemnizatia de chirie? Daca trecem casa de la tara pe numele nostru in acest moment, pierd indemnizatia de chirie.Multumesc!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai doua posibilitati:
1.Socrii sa faca un testament prin care va lasa casa sotiei tale si tie, asa ca veti deveni proprietari doar la decesul lor.
2.Incheiati un contract de intretinere si veti deveni proprietari tot la decesul socrilor. Dezavantajul in acest caz este ca trebuie sa prestati intretinerea, altfel alti mostenitori (fii si fiice ale socrilor) pot solicita anularea contractului dupa decesul lor, pe motiv de donatie deghizata si va trebui sa impartiti cu ei averea socrilor.

| Violleta2022 a răspuns:

Puneti batranii sa-si faca testament si sa va lase ca mostenire, dupa moartea lor, propietatea si pamantul de la tara.
Pana atunci, tu continui sa iei indemnizatie de la serivici iar dupa mortea batranilor, cand devii legal propietarul casei si al pamantului, poti anunta la servici ca nu mai este nevoie de indemnizatie, deoarece acum ai casa.

| sierra1 a răspuns:

".Cum ar trebui sa procedam ca sa beneficiez in continuare de indemnizatia de chirie?"

pentru a escroca statul in legătură cu asta, nu trece nimic pe numele tău

| ancaval a răspuns:

Să încerce să facă moștenire? Nu va fi trecută pe tine, ei rămân proprietarii, dar tu ești moștenitor.
Nu știu dacă se acceptă așa, în cazul tău... Ziceam și eu!

| bobonel explică (pentru ancaval):

Eu ma gandean la un contract de intretinere.Nu stiu exact in contractul de intretinere cand devii proprietar.(imediat la semnarea lui sau dupa ce socrii nu vor mai fi)

| ancaval a răspuns (pentru bobonel):

În contractul de întreținere devii proprietar când decid ei! - în același timp cu ei, ca să nu-i poți da afară.
- după moartea lor, din nou, să nu-i poți da afară cât trăiesc.
- sau ești unicul. Nu cred că ar face asta. Poți oricând să-i scoți afară. Riscă?

Și dacă îi vrei la întreținere, ce mai faci cu chiria de la stat? Dă-o în colo. Ai casă? Bucură-te. Nu te ține statul. Ești sănătos! Ieși repede la pensie!

| Dana1999 a răspuns:

Nu este corect ce încerci să faci. Renunta la indemnizatia aia daca tot doresti moștenirea inca de acum, altfel rămâi cu acea indemnizatie si fa un testament împreună cu socrii, pana atunci tot proprietatea ta ramane.

| Dana1999 a răspuns:

A lor*