| SchemaIon2 a întrebat:

Buna ziua, m-am angajat ca electrician la 17 ani si sunt in plasament. Recent, vorbind cu managerul de caz, desi mi-a fost spus initial ca pot lucra 2-3 luni pe perioada verii tind sa cred ca era vorba de a lucra fara contract de munca, acum cand am vorbit cu altul mi-a spus ca aoleu e problema ca m-am angajat cu contract. Este vreo problema? chiar nu am dreptul sa ma angajez daca sunt in plasament? In contract am 6 ore (lucrez mai mult) si da, sunt calificat in domeniu electric (scoala profesionala).

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este ca poti lucra, avand in vedere dreptul constitutional la munca si faptul ca te poti angaja singur de la 16 ani, mai ales ca esti si calificat prin scoala profesionala.
Cred ca greseste cel ce ti-a spus ca nu ai voie sa inchei un contract individual de munca, este tocmai invers, este interzis sa muncesti fara acest contract.