| Sawarekh a întrebat:

Buna ziua, pentru la munca mi-a cerut stagiu de cotizare.

A spus ca se refera la, cotizarea de sanatate, adica ce am platit inainte ca sa urmeze sa ma angajez la ei.

Problema este ca nu am asa ceva, nu mai sunt asigurat, eu in momentul de fata nu lucrez.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu pentru munca ti-a cerut sa ai stagiu de cotizare la sanatate ci pentru a sti daca-ti acorda indemnizatia de concediu medical, in caz ca te vei imbolnavi inainte de a avea cel putin 6 luni lucrate.
Daca nu ai lucrat si nu ai acest stagiu atunci vei declara aceasta, nimeni nu-ti va cere ceva ce este imposibil de obtinut.
P.S. Ai mai pus intrebarea si spuneai ca esti student si ti-am spus ca studentii sunt asigurati de sanatate prin efectul legii, asa ca au stagiu de cotizare.