| anonim_4396 a întrebat:

Recent m-am angajat pe perioada verii la un restaurant cu contract totul in regula.Dar dacă sunt angajat mai primesc alocația? Cineva mi-a spus ca e posibil sa nu mai primesc. Este adevărat?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Alocatia de stat pentru copii, de regula, se primeste obligatoriu pana la implinirea varstei de 18 ani, indiferent ca lucrezi sau nu. Ca exceptie se primeste si dupa 18 ani, daca urmezi studii liceale sau la profesionala, tot indiferent de faptul ca lucrezi in vacanta sau nu.

| Wr3nch a răspuns:

Cineva e aiurit. Daca inca urmezi scoala o primesti pana la 18 ani.

| Atim a răspuns:

Eu am inceput sa lucrez la 16 ani si am primit alocatia normal pana am am absolvit. Nu ar trebui să ai nici tu probleme