| raymond2687 a întrebat:

Bună ziua. Mă puteți ajuta cu această problema. Am luat o amendă în Brașov pentru neplata parcare. Dar nu spune daca este amenda sau avertisment.
Este vorba de parcari publice Brașov, firma S.C. P&P S.R.L
Este o înștiințare cu poza a mașini cu numărul de înmatriculare
Mai scrie că pot fi sancționat contravențional cu amendă cuprinsă între 500-1000 lei
Am sunat la numărul de telefon afișat pe înștiințare și mi s-a spus că trebuie să aștept să-mi vina notificare prin posta la domiciliu că platesc amenda. Ulterior am lăsat un email cu aceasta înștiințare și mi s-a răspuns în următorul fel:

,, Conform instiintare neplata parcare conducatorul auto a fost informat despre nerespectarea indicatoarelor rutiere respectiv panouri aditionale din parcare conform cărora plata parcarii se efectueaza la intrarea in parcare prin AUTOTAXARE.

Instiintarea este o hartie cu caracter informativ, prin care agentul de control informeaza conducatorul auto despre cele constatate in teren, ea nu înseamnă o sanctiune sau un avertisment!,,

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata nu stii daca ai fost amendat, vei sti doar cand vei primi la domiciliu procesul-verbal de contraventie, instiintarea ce-ai primit-o nu este act de sanctionare contraventionala, de fapt chiar ti-au spus asta.

| mODIN a răspuns:

Ce mi-ai descris tu suna a avertisment mai mult