| StefanDrg a întrebat:

Buna ziua.Eu sunt luat in evidenta la somaj ca " somer neindemnizat " iar acum ma angajez, am semnat contractul la noul job. Trebuie sa merg la somaj sa fac ceva anume sau cum se procedeaza? Mentionez ca am uitat sa specific la interviul de angajare ca sunt luat in evidenta la somaj, iar ei nu m-au intrebat. Ce trebuie facut?

Răspuns Câştigător
| LittlePoppy a răspuns:

Daca esti neindemnizat, nu trebuie sa faci nimic. Doar daca erai in plata, trebuia sa anunti.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa anunti nicaieri, erai obligat sa anunti, la fel si angajatorul, doar daca aveai indemnizatie de somaj.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa mergi la somaj si sa le spui ca esti angajat, dar cum este somer neindemnizat? Nu ti au dat ajutorul de șomaj?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cînd acum te angajezi? Maine este ajunul Craciunului, sigur nu te angajeaza nimeni pîna in ianuarie după sarbatori, tot atunci in ianuarie trebuie sa mergi la șomaj sa vorbesti cu ei sa le spui ca te vei angaja, acum degeaba mergi la somaj au libere de sarbatori, după data de 3 ianuarie vor reîncepe oamenii munca, si atunci vei merge la somaj sa rezol vi, dar daca esti in evidenta lor ca șomer de ce nu ti au dat bani? Sau ai primit vreodata bani de la ei ajutorul de somaj?

| StefanDrg explică (pentru CristiDinBucuresti):

Din ianuarie incep. Am semnat contractul azi si din ianuarie incepe cu data din contract. Nu am primit niciodata bani de la somaj. Is luat doar in evidenta NEINDEMNIZAT