| bobonel a întrebat:

Pe data de 25.04 am fost sanctionat contraventional cu 2000 lei pentru ca nu am avut declaratie pe propria raspundere.Astazi,Curtea Constitutionala a decis ca amenzile date pe starea de urgenta sunt neconstitutionale.Va rog sa imi spuneti daca pot contesta amenda on-line la Judetoria pe raza careia am fost sanctionat.Va rog sa imi spuneti procedura.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In decretul care instituite starea de urgenta

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Curtea Constitutionala a decis ca amenzile date pe starea de urgenta sunt neconstitutionale"

atunci șăzi blând și nu faci nimic, ești "curat"

| bobonel explică (pentru sierra1):

Daca nu o contesti in termen de 15 zile de la luarea la cunostinta, sed bland dar sed cu 2000 lei datorie

| sierra1 a răspuns (pentru bobonel):

"Curtea Constitutionala a decis ca amenzile date pe starea de urgenta sunt neconstitutionale"

repet: șăzi blând, sunt anulate

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

In baza deciziei de azi a curții constituționale, dai în judecată statul român și ceri anularea amenzii. Ca să fie luată în considerare, să nu ți-o respingă fiindcă nu e bine formulată, trebuie să respecți o formă pe care o știe doar un avocat.

| Digikey a răspuns:

Trebuie contestata in instanta si se anuleaza.Nu este nevoie de un avocat ca sa depui contestatie.

| Snd001 a răspuns:

Salut, cel mai probabil nimeni nu te va lua in seama, totul se misca foarte greu acum, cel ami bine ar fi sa astepti pana pe data de 15 dupa care mergi si te interesezi!

| bobonel explică (pentru Snd001):

Pana pe data de 15 expira termenul de 15 zile in care poti contesta

| anonim_4396 a răspuns (pentru bobonel):

Nu expira
termenul e suspendat pana pe 15, ai 15 zile de pe 15

| anonim_4396 a răspuns (pentru bobonel):

Si nu e anulat nimic, nu asculta ce spune sierra, trebuie sa contesti amenda la instanta de contencios

dar banuiesc ca se va lua o solutie oricum printr-o lege care va exonera pe oricine de plata amenzii, e aberant sa lasi instantele sa faca asta

| bobonel explică (pentru anonim_4396):

Salut! Unde e prevazut?

| anonim_4396 a răspuns (pentru bobonel):

In decretul care instituite starea de urgenta