| Totenkampf a întrebat:

Bună ziua,

Pentru un colet din Islanda (o țară non-UE) cu valoarea mai mică de 150 de Euro va trebui să plătesc doar TVA-ul și nu și taxele vamale?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Centrul European al Consumatorilor România – ECC Romania, alături de celelalte 28 de centre din Uniunea Europeană plus Islanda și Norvegia, se ocupă de achizițiile de bunuri și servicii realizate pe teritoriului Uniunii Europene. În schimb, dacă este vorba de un comerciant din afara UE, Rețeaua ECC-Net nu se mai poate implica în soluționarea pe cale amiabilă a problemei tale.

nu platesti http://www.eccromania.ro/achizitii-online-afara-uniunii-europene/