| anonim_4396 a întrebat:

Taxe vamale ebay.com! As dori sa comand niste produse de pe ebay, care majoritatea vin din Hong Kong...Am inteles ca pana in 45 euro taxele vamale nu exista...Cum sta treaba cu TVA-ul?

Daca plata se face prin paypal, de unde stie posta valoarea produsului? Scrie pe colet?

Va rog sa ma lamuriti cu tot ce tine de acest subiect! Multumesc

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca trimiterea se face prin colet postal expeditorul (magazinul de unde cumperi) trebuie sa declare valoarea, pentru tarifarea trimiterii si pentru despagubiri in cazul pierderii ori distrugerii. Nu posta calculeaza taxele necesare a fi platite, ci organul vamal. Pentru a vedea cat te costa taxele vamale va trebui sa te adresezi unei vami din apropierea ta, indicand ce cumperi, de unde si valoarea si ei sunt obligati sa-ti raspunda la o cerere de informatii. Numai bine!