| UnUtilizator11113 a întrebat:

Buna ziua, proprietatea pe care o detin acum a fost curte comuna iar noi ne-am judecat cu vecinii care au cumparat o parte din aceasta curte comuna iar in prezent suntem partajati prin hotarare judecatoreasca definitiva. Problema mea este ca la cele 2 birouri cadastriale la care am fost pana acum mi s-a spus ca nu ma pot inscrie in cartea funciara fara a se trece si vecinii odata cu mine, acestia refuza sa plateasca pentru cadastru, iar noi nu dorim sa le platim partea. Avem nevoie de cadastru deoarece vrem sa ne facem autorizatie pentru demolare a gardului actual, care e facut din beton si panouri de tabla si sa-l inlocuim cu unul nou care sa aiba si poarta pentru masina. Din cauza ca nu am cadastru, nu pot obtine o autorizatie de constructie pentru gard. Daca fac gardul fara autorizatie, in afara de amenda ce alte sanctiuni mai pot fi aplicate? De mentionat ca nici vecinii mei nu si-au facut gardul cu autorizatie acum cativa ani in urma, dar nimeni nu i-a reclamat, mai pot fi reclamati, desi au trecut cativa ani de cand si-au schimbat gardul? Nu sunt in relatii bune cu vecinii si nu ne-ar surprinde daca am fi reclamati ca, construim fara autorizatie. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ma mir ca mai trebuie si alt act cadastral. In judecata, ca sa se pronunte partajul, precis s-a facut o schita de partaj si, daca hotararea judecatoreasca corespunde cu schita, cred ca nu mai este nevoie de alt act cadastral.
Doar daca nu s-a facut schita atunci este nevoie sa se faca acum cadastrul, dar n-ai nevoie de vecin pentru aceasta. Cheama topograful sa faca actul conform hotararii judecatoresti si poti sa intabulezi singur partea ta.
Parerea mea este sa lasi vecinul in pace si sa-ti vezi de treaba ta, daca nu poti avea relatii bune macar fii indiferent.

| UnUtilizator11113 explică (pentru Ioandelasal):

Exista o schita de partaj dar nu sunt cladirile si terenurile noastre individuale. S-a luat intreg lotul si s-a delimitat si punctat care sunt hotarele pe acea schita cu intreg lotul, dar individuale cu partea fiecaruia nu exista. Cred ca de aici pleaca problema.

| Ioandelasal a răspuns (pentru UnUtilizator11113):

In baza acelei schite topograful poate face schita cu proprietatea ta si sa se intabuleze in cartea funciara.

3 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Tu adu un masurator cadastral autorizat care sa faca masuratoarea si mergi cu ea la cadastru: faci cerere si atasezi hotararea judecatoreasca legalizata (o legalizezi la judecatorie cu 10-20 de lei) si un exemplar din documentele intocmite de biroul cadastral care a masurat. (ceri celor care masoara sa intocmeasca documentele in doua exemplare. Cererea o faci in doua exemplare si ceri ca cei de la cadastru sa semneze pe un exemplar.